Dalyvaujamasis biudžetas

Dalyvaujamasis biudžetas – tai demokratinis procesas, kai bendruomenės nariai patys sprendžia, kaip panaudoti viešojo biudžeto dalį, siūlo idėjas Savivaldybei, balsuodami renka labiausiai patikusias idėjas. Dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvos skatina bendruomenę aktyviau dalyvauti sprendimų priėmimo procesuose, didina pasitikėjimą.

                

Dalyvaujamasis biudžetas Panevėžyje įgyvendinamas per bendruomenės iniciatyvas, kurių finansavimo tikslas – skatinti gyventojų įsitraukimą į Panevėžio miesto dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimo procesą, gerinti viešąją aplinką atnaujinant teritorijas, skatinti miesto bendruomenės diskusijas viešųjų erdvių infrastuktūros gerinimo, patrauklumo didinimo temomis.

Bendruomenės iniciatyvos įgyvendinamos kasmet tam numačius lėšų Savivaldybės biudžete. Pareiškėjai, teikiantys bendruomenės iniciatyvų projektų idėjų pasiūlymus, kartu turi pateikti ne mažiau kaip 25 Panevėžio mieste gyvenamąją vietą deklaravusių ir ne jaunesnių nei 18 metų gyventojų, palaikančių projekto idėją, pasirašytą Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintą pritarimo projekto idėjai formą. Projektas turi būti įgyvendinamas Panevėžio miesto viešojoje erdvėje. Projektų idėjų pasiūlymų kokybinį tinkamumą vertina Komisija. Už Komisijos atrinktas ir reikalavimus atitikusias idėjas gali balsuoti Panevėžio mieste gyvenamąją vietą deklaravę, ne jaunesni nei 16 metų gyventojai. Atsižvelgiant į Savivaldybės biudžete numatytą finansavimą išrenkami nugalėtojai – daugiausia balsų surinkusios projektų idėjos, kurioms užteko Savivaldybės biudžete numatytos finansavimui skirtos sumos.

Plačiau su Panevėžio mieste galiojančia idėjų teikimo tvarka galite susipažinti čia.

2021 m. spalio mėn. duomenimis 22 savivaldybės Lietuvoje jau bent kartą įgyvendino dalyvaujamąjį biudžetą. Nuo 2018 metų, kai buvo įgyvendintas pirmasis dalyvaujamasis biudžetas Lietuvoje, savivaldybių gyventojai jau nusprendė dėl 2,3 mln. eurų panaudojimo. Įprastai savivaldybės kviečia gyventojus siūlyti ir balsuoti dėl idėjų, kurių vertė – nuo 7 iki 150 tūkst. eurų. Per 2021 metus gyventojai pateikė daugiau nei 300 projektų, iš kurių 44 laimėjo ir bus įgyvendinti. Už labiausiai patikusius dalyvaujamojo biudžeto projektus 17-iolikoje savivaldybių balsavo beveik 40 tūkst. gyventojų. Bendrai šios savivaldybės į procesą įtraukė daugiau nei 5 proc. visų rinkėjų.

Dalyvaujamasis biudžetas yra ypač populiarus Europoje. 2016 metais daugiau nei 3 tūkst. miestų Europoje buvo bent kartą išbandę šią priemonę. Pavyzdžiui, Vokietijos miesto Vupertalio gyventojai praėjusiais metais sprendė dėl daugiau nei 150 tūkst. eurų panaudojimo, lisaboniečiai kasmet skirsto apie 2,5 mln. eurų, Madrido gyventojai 2019 metais sprendė dėl 30 mln. eurų, 2020 metais – dėl 50 mln. Eurų. panaudojimo. Paryžiaus miestas gyventojų bei moksleivių sprendimui atiduoda daugiau nei 100 mln. kasmet.

Dalyvaujamieji biudžetai yra įgyvendinami jau daugiau nei 30 metų ir daugiau nei 7 tūkst. miestų visame pasaulyje. Nors prasidėjo Porto Alegre mieste, Brazilijoje, dalyvaujamasis biudžetas yra vykdomas ne tik miestuose, bet ir mokyklose, universitetuose, būstų bendruomenėse (angl. housing authorities) bei įvairiose viešojo sektoriaus institucijose.

Daugiau informacijos apie dalyvaujamąjį biudžetą rasite čia.

Įgyvendintos idėjos Europos miestuose

Aikštės rekonstrukcija Milane, Italijoje Dviračių ir pėsčiųjų takai Milano parke, Italijoje
Tranformuota buvusios gamyklos aplinka Tartu, Estijoje Sporto aikštynas Tartu, Estijoje
Sūpynės judėjimo negalią turintiems vaikams Madride, Ispanijoje Sporto aikštynas Gdanske, Lenkijoje

Rūšiavimo taškai Madride, Ispanijoje Viešieji tualetai Milane, Italijoje
Norime Jus informuoti, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jeigu sutinkate, prašome paspausti mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Privatumo politika